Každá banka má své produkty a nastavené podmínky pro financování nemovitosti. Proto si nechte porovnat hypotéky u nás a to zdarma a bez zbytečného pendlování mezi bankami. Pro lepší představu Vám uvedeme několik druhů hypotečních úvěrů, které lze sjednat.
Hypotéky podle účelu
- Účelová hypotéka, tzv. klasická je určena k bydlení. Financovat můžeme:
- Koupi bytu nebo domu do osobního vlastnictví
- Koupi družstevního bytu
- Koupi pozemku
- Rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti
- Koupi rekreačního objektu
- Koupi nemovitosti za účelem pronájmu
- Profinancování dříve investovaných vlastních prostředků do bydlení
- Refinancování (zjednodušené dokládání příjmu)
- Majetkové vyrovnání (např. dědické řízení, rozvod)
- Výše uvedené účely lze mezi sebou ve většině případů kombinovat.
2. Neúčelová hypotéka, tzv. americká hypotéka.
Jedná se o úvěr zajištěný nemovitostí, u kterého není potřeba dokládat účel. Získané peníze, můžete použít na cokoliv. Úrok je však vyšší než u klasické hypotéky
Hypotéky podle výše úvěru
Výše hypotéky se odvíjí od ceny zastavované nebo pořizované nemovitosti.
Většina bank již nabízí hypotéku, která umožní financovat nákup nemovitosti v plné výši, ale poskytuje také jen určitou procentuální část.
- do 70% – 75% hodnoty zastavené nemovitosti
- do 80% – 85% hodnoty zastavené nemovitosti
- do 90% – 95% hodnoty zastavené nemovitosti
- do 100% hodnoty zastavené nemovitosti
Konkrétní podmínky pro získání nejlevnější hypotéky se liší podle jednotlivých bank. Uvedeme je alespoň obecně:
Podmínky pro získání hypotéky
- ručení nemovitostí: Obvykle se ručí nemovitostí, kterou dotyčný kupuje, lze však ručit i jinou nemovitostí.
- dostatečný příjem: Dokládá se příjem ze zaměstnání, kdy žadatel nesmí být ve zkušební době, nesmí mu běžet výpovědní lhůta. Má-li smlouvu na dobu určitou, je nutné, aby v dané společnosti pracoval alespoň 1 rok. OSVČ předkládají daňové přiznání za poslední období (některé banky chtějí i dvě daňová přiznání). Posuzují se i závazky žadatele o hypotéku. Nesmí mít negativní záznam v registru dlužníků.
- doklady: Kromě identifikačních dokladů a dokladů o příjmech, doložíte později k nemovitosti: – nabývací titul, výpis z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, bankou vyhotovený odhad.
Vyřízení hypotéky:
Bude nutné připravit různé podklady pro konkrétní hypotéku. Seznam potřebných dokladů obdržíte od banky.
- Podáni žádosti a prescoring: Jde o předběžnou žádost u banky. Na jejím základě se dozvíte, jestli Vám bude hypoteční úvěr schválený a jestli máte dostatečný příjem na výši požadovaného úvěru. To je dobré vědět, protože u většiny realitních kanceláří musíte skládat zálohu, která v případě pozdějšího zamítnutí hypotéky, propadne.
- Vyřízení hypotéky: Bude nutné připravit různé podklady pro konkrétní hypotéku. Seznam potřebných dokladů obdržíte od banky.
- Odhad nemovitosti: Banka provede odhad nemovitosti (pokud nemá banka akci je odhad zpoplatněn. Při refinancování hypotéky bývá odhad zdarma) Vyřízení hypotéky trvá různě dlouhou dobu. Záleží na každé bance, ale i na složitosti konkrétního případu. Rozmezí je zhruba od 2 do 6 týdnů.
- Čerpání hypotéky: V případě, že splníte všechny podmínky, můžete začít čerpat finance z hypotéky.
- Předložíme Vám návrhy jednotlivých bank, které v danou chvíli nabízí nejvýhodnější úrok. Nechte si poradit a bez starostí si plňte své sny. Kontaktujte nás.